piątek, 5 września 2014

Rak trzustki - informacje ogólne

Choć rak to nie wyrok, to w przypadku raka trzustki trzeba szczerze powiedzieć, że jest to bardzo trudny i złośliwy nowotwór. Niestety nowotwór ten bardzo długo nie daje żadnych objawów, to gdy zostaje zdiagnozowany leczenie praktycznie nie jest już możliwe. Na szczęście w ostatnim czasie, na skutek choroby słynnych osób np. Patrica Swayze, jest co raz głośniej o tym rodzaju nowotworu, tak aby nie przegapić pierwszych symptomów choroby.
Przyczyny nowotworu trzustki?
Jak pokazują dane częściej na raka trzustki zapadają mężczyźni jak również osoby starsze. Jednak do tej pory, podobnie jak nie odkryto lekarstwa, tak nie odkryto również głównej przyczyny wywołującej nowotwór.
Wszystkie badania natomiast jednoznacznie wskazują, że rozwojowi raka trzustki sprzyjają: stan zapalny trzustki, cukrzyca czy palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Jednak nie jest to regułą. Bez wątpienia w profilaktyce nowotworowej duże znacznie ma dieta. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety. Powinna być bogata w błonnik, witaminę C, oraz inne produkty, które mają działanie odtruwające. Należy ograniczyć takie produkty jak czekolada, kawa, a także te, które mają działanie wzdymające takie jak bób, groch czy fasola. Ostanie badania wskazują, że zachorowaniom sprzyja stres i zanieczyszczone środowisko. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która jest jedyną szansę na walkę z nowotworem trzustki.
Rak trzustki- na jakie objawy zwrócić uwagę?
Wspomniano już, że nowotwór trzustki bardzo długo może przebiegać bezobjawowo lub jego objawy mogą być błędnie diagnozowane. Do najczęstszych objawów raka trzustki należą bóle brzucha, żółtaczka oraz szybka strata masy ciała. Pojawiają się również wymioty, bóle brzucha czy anemia. Na uwagę zasługuje guz zlokalizowany w okolicach pępka. Niestety guz zazwyczaj jest wyznacznikiem końcowego stadium choroby.
Diagnoza jest trudna. I praktycznie połowa przypadków raka trzustki wykrywana jest, gdy już jest za późno na leczenie. Cały czas trwają badania nad testami, które mogłyby w jakiś sposób usprawnić i przyśpieszyć proces diagnostyczny. Jedynym sposobem na diagnozę tego typu nowotworu jest badanie USG. Jedynie badania obrazowe są wstanie na 100 % wykryć zmiany chorobowe. Badania te pozwalają również określić stadium w jakim choroba się znajduje.
Leczenie raka trzustki
Niestety praktycznie w 80% osoby z rakiem trzustki, które trafiają do onkologa wymaja gają już tylko i wyłącznie leczenia paliatywnego. Oznacza, to, że podejmowane są działania, które oznaczają troskę o jak najlepszą jakość życia oraz minimalizowanie objawów choroby. Przede wszystkim podstawą są zabiegi i leki, które zmniejszają ból. Zazwyczaj choremu podaje się morfinę.
Lekarze podejmują się również takich zabiegów jak odrobaczanie dróg żółciowych czy przewodu pokarmowego. Chory powinien przyjmować częste, ale niewielkie posiłki, a czasem konieczne jest żywienie pozaustrojowe. W przypadku, gdy rokowania są dobre, a choroba została wykryta we wczesnym stadium, stosuje się tradycyjne metody leczenie nowotworu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz